Korona Virüs Aile Hayatını Nasıl Etkiliyor?


Korona Virüs Aile Hayatını Nasıl Etkiliyor?

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Korona Virüs Aile Hayatını Nasıl Etkiliyor

 Korona Virüs Aile Hayatını Nasıl Etkiliyor

Korona virüs dünya üzerinde kalıcı etkiler bırakmaya devam ediyor. Peki, korona virüs aile hayatını nasıl etkiliyor?

Hızla yayılmaya devam korona virüs, uzun sürede kalıcı etkiler bırakmaya devam ediyor. Aile yaşantısı için hem ekonomik, hem de sosyal ve psikolojik etkilerinin olduğunu söyleyebiliriz. Etkilerin en aza indirilmesi için yapılan çalışmalar, ne kadar zaman içinde ve ne derece sonuç verecek merak konusu. İşte sizin için korona virüsün aile hayatına etkileri…

Korona Virüsün Psikolojik Etkileri

Korona Virüs ve Psikolojik Etkileri

Korona Virüs ve Psikolojik Etkileri

Öncelikle bir süredir korona virüs bulaşma endişesi ile umursamazlığı çeşitleri ile ortaya çıkan iki tür psikoloji gelişmiştir. Çok korkma ya da kaçınma psikolojisi ile inkar etme olarak iki tür insan tanımlanabilir. Bunun dışında evde kalma tedbirleri ile ortaya çıkan eve kalma olumsuz psikolojik sonuçları da yer alıyor. Kişilerin psikolojik olarak eve hapsolma hissi duyması, yaşanabilecek olumsuz durumlardan biri. Aynı zamanda kişilerin evden çıkmak zorunda olan kişilere karşı tutumu da farklı olabiliyor.

Evden çıkmak zorunda olanlara bakış nasıl?

Aile içinde de evden çıkmak zorunda olan kişilere sürekli olarak korona olduğunu düşünerek hareket etmek, ciddi anlamda bir psikolojik sorundur. Korona virüsün psikolojik etkileri bu ve buna benzer şekilde olabilir. Son dönemde en çok görülen psikoloji ise belirtilerin inkar edilmesi. Korona olan kişilerin normal grip iddiası ile izole olmaktan kaçınmasıdır.

Korona Virüsün Ekonomik Etkileri

Korona virüsün aile ekonomisine etkisi

Korona virüsün aile ekonomisine etkisi

Dünya ekonomisinin bir anda etkilenmesi, aslında tüm ailelere de ekonomik etkiyi olumsuz şekilde yaşatıyor. Korona virüsün aile ekonomisine etkisi ne yazık ki çalışmayı bırakmak zorunda kalanlar için daha da olumsuz oluyor. Yaşamın temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda dahi yaşanabilecek olan zorluklar, ekonominin iyileştirilmesi ile çözüme kavuşturulabilir. Ancak ne zaman?

Çalışanlara verilen ücretsiz izinle ve istifalar aile ekonomisini olumsuz etkiliyor.

İş olanaklarının azalması, mekanların kapanması gibi durumlar ile ailelerin ekonomik olarak olumsuz etkilenmemesi mümkün değil. Elbette olumsuz bir durum olduğundan, aile ekonomik durumlarının tartışmalara yol açması da söz konusu. Ailelerin tartışmalar sonucunda evliliklerini bitirme noktasına gelmesi dahi söz konusu.

Korona Virüsün Sosyal Etkileri

Korona virüsün aileye sosyal etkileri

Korona virüsün aileye sosyal etkileri

Aile yaşantısında sosyal etki ise asosyal durumun, sıkıntı ve sorunlar ile sonuçlanması olabilir. Sosyal anlamda kişilerin içlerine kapanması, bireysel olarak kendisini keşif ile de sonuçlanabiliyor. Bu durumda direkt olarak sosyal anlamda ektilerin görülmesi demek, aileden aileye değişiyor denebilir. Olumlu olan tarafları evin içinde bireysel uğraşlar ile kişinin kendisini keşfetmesi olabilir. Olumsuz etkisi ise enerji anlamında çoğu zaman evde olma durumunun tahammülsüz getirmesidir. Tahammülsüzlük durumu da ailelerde kötü anılara sebep olabilir. Yaşanan sağlık sorunları sebebi karşılıklı suçlamalar sonucu olumsuzlukları- yaşanabilir. Korona virüsün aileye sosyal etkileri asosyallik dışında, bireysel olarak sosyalleşmenin önemli olduğunu anlamak olarak açıklanabilir. Kişiler kendine yeni uğraşlar bulabilir.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar